Junakinje pred nemogućim odlukama Nezamislivo ili ne?

Nezamislivo ili ne?

Junakinje pred nemogućim odlukama

Autor: Emilija Nejmark

Izvor: crimereads.com

Svako od nas ima tu jednu osobu u svom životu zbog koje bi žrtvovao sve na ovom svetu. Možda je to vaše dete, roditelj, partner, brat ili sestra. Pa ipak, realnost je takva da se većina nas verovatno ne bi usudila da prekrši neki zakon kako bismo zaštitili tu voljenu osobu – pokušali bismo da joj pomognemo, možda bismo joj dali svu ušteđevinu, zadužili se, dali otkaz ili se zaposlili u struci koju ne možemo da podnesemo, ali realnost je takva da bi iskorak izvan granica zakona svakako bilo teško učiniti zbog nekog drugog. Za neke od nas je to potpuno nezamislivo.

Zato ne bi bilo naodmet da istražite romane u kojima junakinje prelaze preko sopstvenih moralnih načela zbog članova porodice. Prijemčivim ih čini upravo to što, na neki način, možemo da prisustvujemo trenutku u kom su primorane da pređu na „mračnu stranu“. Kada su takvi trenuci iskreni, razumećemo takvog junaka i saosećati sa njime.

Jedno vreme sam bila opsednuta pitanjem moralnosti počinjenog zločina. Koliko lako bi bilo domaćici iz predgrađa da opravda prestup a da ga pritom nije počinila u afektu? Kako bi to ona sebi objasnila? Šta bi radila u tim trenucima?

Mnogi trileri i krimi romani prepuni su osvetoljubivih i očajnih majki, književnih junakinja koje su spremne da urade sve kako bi zaštitile svoju decu ili porodicu od pretnje. Takve odluke su instinktivne i univerzalne, te je stoga lako poistovetiti se, jer bez takvih instinkata nikada ne bismo opstali.

Međutim, postoje i oni romani koji se bave škakljivijim moralnim temama, o čijoj problematici razmišljate dugo nakon što sklopite korice. U nekim od njih su odluke davno donete, a sada prisustvujete užasnim posledicama koje se pred vama odvijaju kao usporeni snimak nesreće (koja je neminovna), sve do onog konačnog trenutka u kom oni koje bi trebalo zaštiti ne budu rastrgnuti na komade.

Upoznajte se sa junakinjama koje su stavljene pred teške dileme jer moraju da zaštite svoje voljene i pritom žrtvuju sopstvena načela.

„Mračna mesta“ Džilijen Flin

Na prvi pogled ovo je priča o Libi Dej, mladoj ženi čije su sestre i majka brutalno ubijene pre dvadeset četiri godine. Za zločin je optužen, osuđen i pritvoren Libin brat Ben. Na početku romana upoznajemo Libi koja besciljno životari. Polako joj ponestaje novca iz fonda osnovanog na njeno ime i nema nikakav životni plan, porodicu na koju može da se osloni, zapravo nikakve odnose sa ljudima. Baš u tom periodu grupe zaluđenika za istinite zločine pozvaće je na sastanak, na šta će pristati. Kako dublje bude uranjala u detalje davno počinjenog zločina, tako će početi da uviđa da zvanična priča i njena sećanja možda ne prikazuju celu istinu. Urezaće vam se u pamćenje priča pripovedana iz ugla Libine majke – priča o samohranoj majci četvoro dece koja očajnički pokušava da zadrži porodičnu farmu, dok joj se najstariji sin upliće u loše društvo, a vi shvatate da se ona nalazi u bezizlaznoj situaciji koja samo može da se završi po zlu. Odluka koju će doneti je zaista nezamisliva i poražavajuća, iako je ujedno i jedini način da zaštiti svoju decu. Ta odluka oteraće sve dođavola i pokrenuti proces rasvetljavanja prave istine.

„Na sve strane mali požari“ Selest Ing

Radnja ovog romana je veoma promišljena i pažljivo satkana – dve majke koje su izgradile potpuno različite živote naći će se na suprotnim stranama slučaja starateljstva nad detetom, koji će ih dovesti do sukoba. Pred moralnom dilemom će se naći ne jedna, nego četiri žene. Iako možda striktno ne potpada pod žanr trilera, neki junaci testiraju granice zakona, dok ih drugi potpuno gaze. Moralnost je glavna tema, kao i pitanje da li je snaga majčinstva dovoljna da mračna strana ne prevagne.

„Moja sestra serijski ubica“ Ojinkan Brejtvejt

Korede obožava svoju prelepu mlađu sestru Ajulu. Njihova veza je toliko snažna da je ni majka ne može narušiti, uprkos tome što joj je mlađa, detinjasta ćerka očito mezimica. Zapravo, ona je svima miljenica. Radnja je smeštena u Nigeriji, odakle je i autorka poreklom. Roman oslikava sestrinske odnose, kao i sjajan i svež osvrt na društvo u kom se žene vrednuju po svom izgledu i sposobnosti da osvoje – i zadrže – muškarca, bez obzira na bilo koje drugo postignuće. Kada otkrije da je momak njene sestre mrtav, Korede mora da odluči. Da li da prijavi sestru vlastima? Da je ostavi da sama sve reši? Ili da nastavi da je čuva i brine o njoj kao do sada po cenu ličnih želja i snova? Odluku nije lako doneti, ali će ona svakako ostaviti snažan utisak – jer glavna junakinja nije imala izbora.

„Reka duša“ Liz Mur

Miki je patrolni policajac u radničkom naselju Filadelfije, u kom je odrasla sa svojom sestrom Kejsi. Kejsi je povremeno beskućnik i tumara ulicama grada iz potpuno drugačijeg razloga u odnosu na svoju sestru – ona je ovisnica. Nestaće baš u trenutku kada u istom rejonu počnu da se nižu misteriozna ubistva seksualnih radnica. Kako Miki počne da istražuje poznate ulice i ispituje ljude koje zna celog života, tako postaje čvršća u odluci koju je donela mnogo godina ranije. Čitaoci će podržati njene postupke i razumeti njen izbor, jer bismo i sami isto postupili. Verovatno. Ovaj roman briljira u osvetljavanju različitih pogleda na odluku koju je glavna junakinja donela, sa fokusom na sistem vrednosti koji može ali ne mora biti pogrešan i na uverenja koja su mogla da poteknu iz ne baš nesebičnih pobuda.

Ove romane izdvaja iz gomile način na koji autorke predočavaju moralne dileme svojih junakinja. One nisu razjarene majke koje moraju da zaštite svoje potomstvo. Ovo su žene koje su se našle pod ogromnim pritiskom bezizlazne situacije. Problemi sa kojima su suočene su oni sa kojima lako možemo da se poistovetimo; upravo će nas razor izazvan njihovim odlukama prikovati za knjigu do poslednje stranice.

Prevod: Aleksandra Branković