Kako podstaći dete da čita Šta kad počne letnji raspust?

Šta kad počne letnji raspust?

Kako podstaći dete da čita

Autor: Tanja Grambauer

Izvor: literacyforboys.com.au

Foto: Pexels

Svi dobro znamo da je čitanje važno, ali kada vam dete saopšti da ne voli da čita ili da mu je čitanje dosadno, vaša je obaveza da pronađete odgovarajući način da ga ohrabrite da ne odustane od istraživanja sveta književnosti. Čitanje i pisanje su veštine koje se bez redovnog vežbanja mogu zaboraviti i ukoliko ne želite da vaš mališan tokom letnjih meseci nazaduje, morate obezbediti uslove u kojima će nastaviti da ih razvija.

Verujemo da će vam u tome pomoći sledeći saveti:

Izgradite šator/tvrđavu za čitanje

Deca vole da grade. Osim toga, ona žele da imaju mirno, skriveno mesto na kome će provoditi vreme. Pomozite detetu da od ćebadi i jastuka izgradi tajno skrovište na kome će, između ostalog, moći i da čita. Ne zaboravite baterijsku lampu – ona je presudna za stvaranje odgovarajuće atmosfere.

Odvedite dete u biblioteku

Biblioteka nije samo mesto na kome možete pozajmiti knjige. Biblioteke često organizuju i programe za promovisanje čitanja, pripovedačke sesije, radionice, takmičenja i susrete sa dečjim piscima.

Budite kreativni

Kada zajedno čitate, pokrijte tekst rukom ili komadom papira i zamolite dete da izmisli priču na osnovu slika koje vidi. Deca se često plaše da neće biti u stanju da pročitaju ili izgovore pojedine reči u tekstu, a na ovaj način ćete ih oslododiti straha i dati im šansu da upotrebe maštu. Ako želite da dete lakše zapamti neku novu ili komplikovanu reč, možete je pokriti prstom i predložiti mu da na osnovu okolnog teksta i slika pogodi o kojoj se reči radi.

Zabava u kuhinji

a) Jednostavni recepti, recimo za palačinke, pružaju detetu priliku da se upozna sa „praktičnim čitanjem“ i istovremeno nauči da prati seriju uputstava.

b) Pretvarajte se da je kuhinja kafe u kome će dete moći da naruči iz „menija“ koji je samo sastavilo (milkšejk, kolači, voće, krekeri i sl.)

E-knjige

E-knjige su lako dostupne, jeftine ili potpuno besplatne, zauzimaju malo prostora, snalaženje u tekstu je lako, mogu se čitati u mraku... Pored toga, deci mogu biti zanimljive i zbog mogućnosti promene fonta, interesantnih vizuelnih efekata, pretvaranja pisanog teksta u govor i rečnika sa izgovorom i objašnjenjem nepoznatih reči.

Kombinujte film i knjige

Ova tehnika je veoma korisna kada želite da podstaknete dete da čita. Dobra filmska adaptacija može zainteresovati dete da pročita knjigu po kojoj je film snimljen, što će, uz malo sreće, voditi čitanju i drugih knjiga istog autora.

Časopisi

U časopisima za decu se uvek može pronaći pregršt zabavnih sadržaja i informacija koje su zanimljive najmlađim čitaocima. Želite da vaše dete redovno čita? Pretplatite ga na omiljene časopise. (Ne zaboravite: deca obožavaju kada im nešto stigne poštom.) Možete, naravno, izabrati i onlajn verziju.

Nagradite dete za trud

Organizujte čitalački izazov. Koliko je meseci ostalo do božićnih i novogodišnjih praznika? Koliko knjiga može pročitati svakog meseca do kraja godine? Dogovorite se oko nagrade – možda će to biti pravi podsticaj da vaš naslednik izvuče glavu iz oblaka i zaroni u čudesni svet knjiga.

Prevod: Jelena Tanasković