5 debitantskih romana koji su osvojili svet Najčuveniji prvenci u izdanju Lagune

Najčuveniji prvenci u izdanju Lagune

5 debitantskih romana koji su osvojili svet

Autor: Iva Burazor

Izvor: časopis Bukmarker, br. 4

Foto: Freepik

„U svakoj osobi čuči po jedna knjiga, koja bi u većini slučajeva tu trebalo i da ostane“, napisao je jednom pisac i esejista Kristofer Hičens.

Srećom po književnost i čitaoce, to nije omelo u stvaranju brojne autore uz čije ime danas stoji epitet čuveni ili slavni. Zamislite svet bez „Čoveka po imenu Uve“, „Lovca na zmajeve“ ili „Frankenštajna“ – definitivno ne bi bio isti. Izdvajamo najčuvenije romane prvence u izdanju Lagune.

„Lovac na zmajeve“ – Haled Hoseini

Ovaj snažan debitantski roman pripoveda o žestokoj okrutnosti i iskupljujućoj ljubavi. Obe menjaju Amirov život, mladom i bogatom pripovedaču, koji sazreva u poslednjim mirnim danima svoje otadžbine, pre revolucije i upada ruske vojske. 

„Slika Dorijana Greja“ – Oskar Vajld

Faustovski pakt kojim Dorijan Grej prodaje dušu za mladolikost i njegova narcisoidna zagledanost u portret kao refleksiju lepote svog tela, a potom i kao hroniku propasti svoje duše, predstavljaju mitski okvir u koji Vajld smešta svoju sliku o autodestruktivnom porivu viktorijanske kulture. 

„Čovek po imenu Uve“ – Fredrik Bakman

Neobično smešni, dirljivi i mudri, Bakmanovi romani su odiseje običnih ljudi i zadivljujuće priče o svakodnevnoj hrabrosti. Priča o ogorčenom starom komšiji, dopadljivom džangrizalu, ujedno je i veoma promišljeno istraživanje o tome kako nečiji život može imati snažan uticaj na bezbroj drugih. 

„Bog malih stvari“ – Arundati Roj

Imućnu indijsku porodicu jedan sudbonosni dan 1969. godine zauvek je promenio. Ovaj moderni klasik, ovenčan Bukerovom nagradom, potresna je porodična saga, priča o zabranjenoj ljubavi i prodorna politička drama. 

„Flajšman je u škripcu“ – Tafi Brodeser-Akner

Tobi Flajšman je mislio da zna šta može da očekuje od života nakon što je razvodom okončao svoj gotovo petnaestogodišnji mizerni brak, ali svakako nije očekivao da će mu jednog dana, usred njegove nove seksualne emancipacije, bivša žena Rejčel banuti na prag, istresti decu i otići zauvek. Roman je proglašen knjigom godine od brojnih američkih časopisa i portala.