Marćin Viha

O autoru

Marćin Viha (1972, Varšava) poljski je grafički di­zajner, karikaturista, kolumnista i pisac kako knjiga za odrasle, tako i za decu.

Detinjstvo mu je, zahvaljujući ocu, renomiranom arhitekti i urbanisti Pjotru Vihi, bilo obeleženo este­tikom i dizajnom.

Tekstovi su mu objavljivani u časopisima „Autopor­tret“, „Literatura na Świecie“ i „Tygodnik Powszechny“, u kojem je takođe godinama publikovao nedeljne komentare u formi ilustracija. Stalni je saradnik dnevnog lista „Gazeta Wyborcza“ i magazina „Pismo“.

Njegov esejistički debi „Kako sam prestao da volim dizajn“ (2015) doneo mu je prestiž nacionalnog majstora kratke forme, koji je potvrdio i knjigom eseja „Stvari koje nisam izbacio“ (2017). Za ovu knjigu je iste te godine osvojio nagradu „Pašport politiki“ u kategoriji književnosti, a 2018. su mu za nju dodeljene najznačajnija književna nagradu u Poljskoj „Nike“ (priznanje i od publike i od žirija), Književna nagrada „Vitold Gombrovič“ i nominacija za Književnu nagradu „Gdinja“ u kategoriji knjige eseja.

Među Vihinim knjigama za decu ističu se: „Klara: molim te, nemoj ovo da čitaš“ (Klara: proszę tego nie czytać, 2011), „Lisol i Strusija: Lekcije iz nestašluka“ (Łysol i Strusia: Lekcje niegrzeczności, 2013), „Bolek i Lolek: genijalni detektivi“ (Bolek i Lolek: genialni detektywi, 2014), „Izvanredna priča o Sebastijanu van Pireku“ (Niezwykła historia Sebastiana Van Pirka, 2018) i „Velika knjiga o Klari“ (Wielka księga Klary, 2019).