Tit Makcije Plaut

O autoru

Tit Makcije Plaut (Titus Maccius Plautus, 254—184. p.n.e.), vodeći je rimski komediograf i jedan od sim­bola pozorišnog komediografskog umeća u svim vremenima.

Retke biografske činjenice — uglavnom plod do­mišljanja nad samim pozorišnim tekstom ili učene rekonstrukcije — ne omogućavaju dublji uvid u život ovoga čoveka, kao što je, uostalom, slučaj i sa drugim antičkim autorima. Međutim, njegovo suvereno vla­danje scenskim umećem i sredstvima govori u prilog tome da se pozorištem bavio čitavog svog veka, kao glumac i pisac, moguće i kao producent životno zain­teresovan za uspeh komada kod rimske publike, ko­joj nije nedostajalo zabave i različitih spektakularnih predstava i izvođenja tokom cele godine.

Antička tradicija pripisivala mu je čitavih 130 koma­da; moguće je da je napisao nekih pedesetak, dok je danas sačuvano dvadeset komedija koje čine Corpus Plautinum, zajedno sa izvesnim brojem fragmenata. U osnovnom postupku prerade i adaptacije grčkih komedija, što su činili i drugi rimski komediografi koje znamo, Plaut je uvek bio za korak ispred. U ši­rokim potezima uvodi italijanski temperament, grčke uzore koristi kao sredstvo za iskazivanje izvornog hu­mora, ne samo u farsičnom tretmanu nego i u domi­šljatoj upotrebi svakodnevnog latinskog jezika. Igra i pesma, takođe domaći dodatak, pružaju utisak svoje­vrsnog rimskog Brodveja. Premda u sižeima domini­raju ljubavne afere, sa stalnim likovima i predvidljivim okolnostima, inovator Plaut zalazi i u ozbiljne dram­ske teme, mitološku travestiju te komediju karaktera i komičnu operu.

U svetsku dramsku baštinu odavno su već upisani njegov „Hvalisavi vojnik“, „Amfitrion“, „Ćup sa zlatom“, „Bli­zanci“... Izvršio je presudan uticaj na stvaralaštvo Ario­sta, Šekspira, Molijera, Držića i mnogih drugih delat­nika na ozbiljnom poslu navođenja publike na smeh.